Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu we współpracy z organizacją non profit UK- BUTTERFLIES LTD z Wielkiej Brytanii i EDU SMART TRAINING CENTER LIMITED z Irlandii realizuje projekt ERASMUS+, Akcji 2: Partnerstwa strategiczne na rzecz kształcenia i szkoleń zawodowych pn.: „Level up- competensces of the future”, numer projektu 2018-1-PL01-KA202-050624, dofinansowany przez Komisję Europejską. Projekt ma charakter współpracy na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk i będzie realizowany w okresie 24 miesięcy; rozpoczął się 1 listopada 2018r. a zakończy się 31 października 2020r. Maksymalna kwota przyznanej dotacji na realizację projektu wynosi 226 330,00 EUR.
Projekt ma na celu opracowanie innowacyjnych rezultatów oraz wykorzystanie intensywnych działań upowszechniających w sektorze pomocy socjalnej. Wypracowane rezultaty służyć będą podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracowników socjalnych, asystentów rodziny oraz koordynatorów rodziny w obszarze ich kluczowych kompetencji tj. umiejętności stosowania wystandaryzowanych narzędzi diagnozujących wspierających proces analiz i obserwacji w pracy z klientem. Głównym założeniem projektu jest nacisk na podnoszenie posiadanych kwalifikacji zawodowych pracowników sektora pomocy społecznej. Wypracowane narzędzia w ramach adaptowanej metody pozwolą na wyposażenie ich w podstawowe kompetencje wymagane na ich stanowiskach pracy, które do tej pory nie były ujednolicone i wypracowane. Głównym celem projektu jest adaptowanie metody pracy Familly Star z rodzinami mającymi trudności w prawidłowym wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej, która jest stosowana przez pracowników sektora pomocy społecznej w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Ta metoda jest całkowicie nieznana w Polsce i innych krajach Europy środkowo-wschodniej. Umożliwienie jej wdrożenia i wypracowanie uniwersalnego zestawu narzędzi wraz z podręcznikiem ich użytkowania bezpośrednio wpłynie na rozwój odpowiednich umiejętności i kompetencji na wysokim poziomie w erze cyfrowej pracowników pomocy społecznej. Zestaw wiedzy, umiejętności i narzędzi zaciągniętych z metody Family Star będzie stanowić dla pracowników kryteria w oparciu o które pracownik socjalny będzie mógł diagnozować rodzinę, ich członków oraz udzielić pomocy.
Rezultaty przewidywane do osiągnięcia w czasie realizacji projektu:
Rezultaty przewidywane do osiągnięcia na zakończenie projektu:
Standard Metody Familly Star będzie zawierał:
Projekt jest komplementarny do projektu zrealizowanego w ramach działania 4.3 POWER przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu. „Kompetencje wychowawcze przyszłości – edukacja alternatywna i doskonalenie zawodowe” realizowany był w okresie 01.01.2017-31.12.2017.
Pierwsze warsztaty 25.05-30.05.2019 r.
W dniach 25-30 maja 20 pracowników pomocy społecznej z powiatu oświęcimskiego brało udział w pierwszym szkoleniu w Bradford w Wielkiej Brytanii w ramach projektu Erasmus + pn.: “ Level up- competences of the future “ – numer projektu 2018-1-PL01-KA202-050624. W projekcie biorą udział pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kętach, Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach i Brzeszczach, Domu Pomocy Społecznej w Bulowicach, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grojcu, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmku, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Osieku i Stowarzyszenia Szansa. Wśród uczestników są: pracownicy socjalni, koordynatorzy rodzin, asystenci rodzin, opiekunowie, wychowawcy, psycholog, pedagog i kadra zarządzająca.
Podczas szkolenia zostały opracowane standardy pracy i znormalizowane dokumenty dotyczące usług społecznych w Polsce w oparciu o metody brytyjskie i irlandzkie, omówione zostało jak w UK tworzona jest sieć pomocy instytucjonalnej tzw. social serwisy. Pracowano nad dostosowaniem metod pracy z rodzinami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Uczestnicy brali udział w szkoleniach w pracy z trudnym klientem, nauczyli się jak korzystać w pracy z komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Omówione zostały role w zespole oraz brytyjskie i polskie dobre praktyki, metody pracy w pomocy społecznej .Przeprowadzony został warsztat zarządzania czasem.
Tworzenie sieci pomocy przy udziale organizacji non-profit w Wielkiej Brytanii jest ukierunkowane na cel, koncentruje się na tworzeniu, kultywowaniu i wykorzystywaniu relacji międzyludzkich oraz wolontariacie jako formie inicjacji do zawodu. Obecny model naszego projektu zakłada, że na funkcjonowanie sieci wpływają różne czynniki na poziomie indywidualnym, zawodowym i organizacyjnym, co prowadzi do zwiększonej widoczności, siły, wydajności pracy, organizacyjnego dostępu do informacji strategicznych i sukcesu zawodowego. Dostęp do informacji i kapitału społecznego proponuje się jako mechanizmy ułatwiające efekty sieciowania na wyniki. Wspólna praca daje więcej niż samodzielna praca! Więc proszę, połącz się z siecią! To naczelne hasła powodujące, że organizacje ze sobą współpracują a nie rywalizują. Omówione zostały również :diagnoza problemów w pomocy społecznej, problemy z nadmierną dokumentacją, dokumentacja serwisowa i polityka współpraca z klientem w UK.
Specjalne podziękowania dla Pana Darryla Smitha z Rady Bradford, Karoliny Dybały z CNet, Sharata Hussaina z kościoła St Mary Magdalene za wsparcie i udział w naszym projekcie.
Drugie warsztaty 18.11-21.11.2019 r.
W dniach 18.11.2019 r. do 21.11.2019r. 20 pracowników pomocy społecznej brało udział w drugim szkoleniu- Mobilność C2 w Bradford w Wielkiej Brytanii w ramach projektu Erasmus + pn.: “Level up- competences of the future “– numer projektu 2018-1-PL01-KA202-050624. W projekcie biorą udział pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kętach, Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach i Brzeszczach, Domu Pomocy Społecznej w Bulowicach, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grojcu, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmku, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Osieku i Stowarzyszenia Szansa. Wśród uczestników są: pracownicy socjalni, koordynatorzy rodzin, asystenci rodzin, opiekunowie, wychowawcy, psycholog, pedagog i kadra zarządzająca.
20 pracowników pomocy społecznej przyleciało do Anglii aby zdobyć umiejętności i przenieść najlepsze praktyki z Wielkiej Brytanii i Irlandii do Powiatu Oświęcimskiego a następnie wypracowane wspólnie narzędzia promować i polecać w Polsce.
Całe założenia projektu opracowane zostały wspólnie przez 3 partnerów (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie iw Oświęcimiu, Uk Butterflies i Edu Smart Training Centre Limited) i każdy z nich odgrywa ważną rolę w partnerstwie. Założenia projektu zostały wspólnie zaplanowane, a proces przygotowania zarówno planu działania, jak i diagnozy potrzeb oraz szczegółowej analizy problematycznej sytuacji został przeprowadzony w ścisłej współpracy.
Głównym celem projektu jest dostosowanie metody pracy z rodzinami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. FAMILY STAR, z której korzystają pracownicy sektora opieki społecznej w Anglii i Irlandii. Ta metoda jest całkowicie nieznana w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Projekt zakłada umożliwienie jego wdrożenia i opracowania uniwersalnego zestawu narzędzi wraz z instrukcją ich użycia. Głównym założeniem projektu jest nacisk na podnoszenie kwalifikacji zawodowych osób pracujących w sektorze pomocy społecznej. Pomoże im to wspierać rodziny mające trudności z prawidłowym wypełnianiem funkcji opiekuńczo-wychowawczej.
Kluczowe działania podczas mobilności C2
Geneza niepełnosprawności, rozwiązania światowe, brytyjskie, irlandzkie na przykładzie działań urzędu wojewódzkiego Cansil w Bradford.
Ponadto Universytet w Bradford gościł nasze grupę na szkoleniu zakresu wymogów prawnych Brexit. Pracownicy pomocy społecznej w Polsce są przygotowani na powracających mieszkańców i profesjonalne udzielenie im pomocy.
Uczestnicy otrzymali certyfikaty.
Raport z 1 międzynarodowego spotkania projektowego – wersja w języku polskim | 3 grudnia 2018r.
‘’Kick off meeting ‘’ 1 Spotkanie odbyło się w Oświęcimiu w Polsce dnia 3 grudnia 2018 r. w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu.
Spotkanie miało na celu przedstawienie osób zaangażowanych w projekt, szczegółowe zaplanowanie prac w ramach projektu i ich przyporządkowanie do poszczególnych partnerów. Omówiono w dalszej kolejności zadania poszczególnych ekspertów i członków zespołu projektowego. Przedstawiono procedury zarządzania, komunikacji w projekcie i ryzyka – zaakceptowane przez Partnerów. Utworzono grupę na Whatsaap do komunikacji bieżącej. Utworzono wspólne dla Partnerów konto na Dropbox w celu wymiany informacji i materiałów.
W drugiej części spotkania został omówiony i wstępnie ustalony zakres merytoryczny projektu wraz z proponowanym podziałem zadań (O1-O4)
W spotkaniu wzięli udział wszyscy Partnerzy w tym 3 osoby z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu, 2 osoby z UK Butterflies LTD 2 osoby z EDU SMART Training Centre Limited oraz inne osoby zaangażowane w projekt.
Językiem spotkania był język angielski.
Raport z 2 międzynarodowego spotkania projektowego – wersja w języku polskim | 29 maja 2019r.
Drugie spotkanie międzynarodowe w Bradford w Wielkiej Brytanii. odbyło się dnia 29 maja 2019. Obecni byli wszyscy Partnerzy w tym 3 osoby z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu, 2 osoby z UK Butterflies LTD 2 osoby z EDU SMART Training Centre Limited oraz inne osoby zaangażowane w projekt.
Podczas spotkania omówiono także nowe prawo imigracyjne oraz możliwe trudności w realizacji projektu wraz z ryzykiem realizowania kolejnych wizyt w oparciu o nowe przepisy imigracyjne. Na spotkanie zaproszono eksperta, który odpowiedział na pytania dot. Brexit i wyjścia UK z UE w czerwcu 2019.
Podczas spotkania omówiono i podsumowano także trwającą mobilność C1. Spotkanie miało na celu szczegółową analizę efektów prac, ocenę adekwatności rezultatu. Został także zewaluowany sposób pracy i przyjęta metodologia Zgłoszono wstępne poprawki do O1, które będą wytyczały kierunek do dalszych prac.
Uzgodniono szablon produktów do O2 oraz sporządzono szczegółową listę produktów do wypracowania w późniejszej fazie projektu ze szczegółowym zakresem prac i wypracowanych materiałów.
W drugiej części spotkania omówiono założenia dla realizacji spotkania O2 oraz mobilności C2.
Wielka Brytania przedstawiła propozycję zaangażowania oraz zaproszenia do współpracy pozaformalnej w ramach projektu instytucji takich jak: Bradford Metropolitan District Council, City Hall, West Yorkshire Police, Immigration Section of local authroties, Univeristy of Bradford Wydział Prawa i zarządzania.
Powyższe instytucje będą dodatkowym uzupełnieniem dla materiałów wypracowanych w projekcie daje dodatkowe możliwości wymiany dobrych praktyk i poznania różnorodnych rozwiązań brytyjskich.
Ustalono, iż Lider projektu zwróci się do FRSE z prośbą i zapytaniem o możliwość odbycia wizyty studyjnej w jednej z wymienionych instytucji w celu wymiany dobrych praktyk i budowania sieci kontaktów i współpracy międzynarodowej.
Językiem spotkania był język angielski.
3 Spotkanie projektowe Irlandia. LEVEL | 7 listopada 2019r.
W dniu 7 listopada 2019r. w Dublinie odbyło się trzecie międzynarodowe spotkanie projektowe, w ramach projektu ERASMUS + LEVEL UP: COMPETENCES OF THE FUTURE akcji KA2 – Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk KA202 – Partnerstwa strategiczne na rzecz kształcenia i szkoleń zawodowych. W spotkaniu brali udział Wice Starosta Paweł Kobielusz i dyrektor PCPR Renata Fijałkowska.
Spotkanie miało na celu podsumowanie dotychczasowych efektów wdrażania projektu i przedstawienie wniosków z prowadzonego przez każdą z organizacji partnerskich monitoringu. Spotkanie miało charakter roboczy – przedstawione zostały raporty i sprawozdania z prac, za które odpowiedzialni są poszczególni partnerzy, zweryfikowane zostały przyjęte metody pracy, efektywność komunikacji i ryzyko. Spotkanie służyło nie tylko ocenie merytorycznej strony wdrażanego projektu, ale też jego aspektów organizacyjnych i administracyjnych.
Spotkanie zostało zorganizowane po zakończeniu prac związanych z wytworzeniem drugiego rezultatu pracy intelektualnej. Szczegółowo przeanalizowano efekty prac lidera i partnerów. Zespół dokonał szczegółowej analizy dokumentacji, która będzie wdrażana w instytucjach pomocy społecznej w każdym z krajów partnerskich. Szczegółowo zostały zaplanowane kolejne warsztaty dla kadr pomocy społecznej, które odbędą się już w dniach 18.11.2019 – 21.11.2019r.
W spotkaniu wzięli udział członkowie zespołów projektowych poszczególnych organizacji partnerskich:
Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu, UK Butterflies Ltd., EDU SMART Training Centre Limited.
4 Spotkanie projektowe | 2 czerwca 2020r.
Dnia 2 czerwca 2020r. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu odbyło się IV Międzynarodowe Spotkanie Projektowe realizowane w ramach projektu pn: „LEVEL UP- COMPETENCES OF THE FUTURE” realizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu ERASMUS+, Akcja 2: Partnerstwa strategiczne na rzecz kształcenia i szkoleń zawodowych : nr projektu : 2018-1-PL01-KA202-050624.
W spotkaniu uczestniczyło 4 ekspertów ze strony Lidera, organizacji przyjmującej: Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu. Ze strony partnerów projektu UK-BUTTERFLIES LTD z Bradford w Wielkiej Brytanii uczestniczyło 2 ekspertów i ze strony EDU SMART TRAINING CENTRE LIMITED z Winclow w Irlandii 2 ekspertów.
Renata Fijałkowska -Dyrektor PCPR otwarła spotkanie przywitaniem i przedstawieniem gości i gospodarzy spotkania oraz przedstawiła plan spotkania. Omówione zostały warunki realizacji projektu w sytuacji epidemii COVID-19 , została przeprowadzona analiza ryzyka. Partnerzy wypracowali wspólnie alternatywne sposoby realizacji działań związanych z uczeniem się , nauczeniem i szkoleniem. Podsumowano ewaluację wypracowanych rezultatów pracy intelektualnej oraz poddano ocenie wypracowane rezultaty pracy intelektualnej pod kątem ich skuteczności w codziennej pracy uczestników projektu i innych potencjalnych odbiorców. 0pracowano szczegółowy plan upowszechnienia rezultatów i zaplanane zostały wydarzenia upowszechniające:
– Seminarium upowszechniające wypracowane rezultaty pracy intelektualnej w Bradford
– Seminarium upowszechniające wypracowane rezultaty pracy intelektualnej w Wicklow,
– Konferencje upowszechniającą wypracowane rezultaty pracy intelektualnej w Oświęcimiu
Z uwagi na stan epidemii COVID-19 lider z partnerami wypracowali plan działania z uwzględnieniem przedłużenia projektu o 2 miesiące.
Pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej Partnerzy uczestniczyli w spotkaniu projektowym osobiście. Podczas spotkania zachowane zostały wszelkie zasady bezpieczeństwa z wykorzystaniem środków ochrony osobistej.
SEMINARIUM upowszechniające rezultaty projektu | 21 września 2020r.
SEMINARIUM upowszechniające rezultaty projektu LEVEL UP: COMPETENCES OF THE FUTURE FAMILY START- narzędzia pracy dla pracowników wspierających osoby dorosłe w tym rodziny w ramach projektu współpracy Powiatu Oświęcimskiego z miastem Bradford w Wielkiej Brytanii oraz partnerami projektu UK Butterflies LTD z Wielkiej Brytanii EDU SMART TRAINING CENTRE LIMITED z Irlandii – Międzynarodowe Certyfikowane Centrum Szkoleniowe DIALOG of Transformation ® odbyło się dnia 21 września 2020 w godzinach od 15:00 do 21:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury – OCK według planu:
15:00 – 15:30 Rejestracja na II seminarium LEVEL UP Comptetnces of the Future
15:30 – 16:00 Renata Fijałkowska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu – Lider Projektu – Powitanie i zaprezentowanie publikacji i narzędzi FAMILY STAR – rezultaty projektu LEVEL UP Erasmus +
16:00 – 16:30 Aleksandra Marcinkowska – FAMILY STAR – wykorzystanie dobrych praktyk we współpracy międzynarodowej post BREXIT
Aleksandra Marcinkowska – Prezes zarządu Międzynarodowego Centrum Szkoleniowego i Certyfikującego DIALOG of Transformation ® Polska, UK, Irlandia, doktorantka na wydziale prawa – prawo imigracyjne, teraputa, diagnosta, trener, szkoleniowiec
16:30 – 17:00 dr Piotr Czech – ‘’Pracownik socjalny – kompetencje, umiejętności a emocje w pracy”
dr Piotr Czech – Specjalista pracy socjalnej z niespełna 17-to letnim doświadczeniem zawodowym (główne doświadczenie dotyczy pracy z osobami pozostającymi bez zatrudnienia). Od 2011r. wykładowca – nauczyciel akademicki, obecnie w: Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu. Od X 2018r doktorant na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Preszowskiego w Preszowie (Słowacja) – rozprawa doktorska z zakresu etyki. Autor 14 artykułów naukowych oraz skryptu dla studentów kierunku studiów – praca socjalna i pedagogika.
17:00 – 17:15 Przerwa
17:15 – 18:00 Marta Grabek – Niekraszewicz – Temat: „Interdyscyplinarny system pomocy osobom pokrzywdzonym, świadkom, i osobom najbliższym”
Dyrektor Ośrodka dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem – KRAFOS w Krakowie
19:00 – 19:30 – Renata Fijałkowska – zamknięcie wydarzeń
19:30 – 21:00 – Networking & Bankiet
W semianarium wzięło udział 85 uczestników krajowych przedstawicieli jednostek pomocy społecznej z terenu całego kraju, edukacji, służb mundurowych, przedstawicieli jednostek powiatowych, wojewódzkich i organizacji pozarządowych. W seminarium wzięło udział 5 przedstawicieli z Wielkiej Brytanii i 5 przedstawicieli z Irlandii.
Ze względu na trudne warunki związane z zagrożeniem epidemiologicznym uczestnicy zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej.
REZULTAT O1 – PL
REZULTAT O1 – EN
REZULTAT O2 – PL
REZULTAT O2 – EN
REZULTAT O3
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are as essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are as essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.