W dniu 21 maja 2025 r. odbył się wyjazd na warsztaty teatralno – edukacyjne organizowane przez Fort 52 ½  S „Sidzina”, niegdyś będącym jednym z obiektów austriackich dzieł obronnych rozmieszczonych wokół Krakowa. Dzisiaj, funkcjonującym jako obiekt muzealny, leżący na szlaku Twierdzy Kraków oraz siedziba Fortu Sztuki (i) Życia. W ramach warsztatów grupa osób z niepełnosprawnościami zwiedziła edukacyjną ścieżkę pszczelarską. Kolejnym etapem były zajęcia z prezentacji i wystąpień scenicznych, prowadzone przez Pana Rafała Sowę -trenera wystąpień publicznych i aktora teatralnego. Fort Sztuki (i) Życia jest miejscem  integracji osób sprawnych i osób z niepełnosprawnościami, którego przestrzeń oraz oferta edukacyjno – artystyczno – kulturalna na długo pozostanie w pamięci naszych uczestników.

#FunduszeUE

Zdjęcie przedstawia Fort 52 ½  S „Sidzina”
Wystawa portretów pirograficznych Aleksandra Jasickiego.
Logo Fort Sztuki (i) Życia.

W ramach realizacji Projektu pn. „Gotowi na lepszą przyszłość” w Powiatowym Środowiskowym Domu Samopomocy w Kętach oraz placówce w Brzeszczach odbyły się 2 etapy warsztatów kulinarnych, które przeprowadził Mistrz Smaku Pan Sebastian „Szromu” Schrom – uczestnik III edycji programu Hell’s Kitchen, gdzie przez wiele tygodni gotował pod okiem samego Wojciecha Modesta Amaro. Współtworzący kulinarne show Bitwa Smaków – Tradycja Kontra Nowoczesność.

Tematyką pierwszego etapu warsztatów było przygotowanie „Sushi” . Każdy uczestnik stworzył od początku do końca swoje wyjątkowe Hosomaki i Futomaki. W kolejnym etapie kulinarnych zmagań tematem przewodnim była „Kuchnia Włoska”. Na stołach zagościł makaron własnoręcznie wykonany przez naszych uczestników wraz z dodatkami przygotowanymi wspólnie z Panem Sebastianem. Fotorelacja dostępna pod adresem:https://www.facebook.com/profile.php?id=100067989860891

#FunduszeEuropejskie

Szef kuchni Sebastian „Szromu” Schrom.
Gotowe Sushi Futomaki.
Makaron przygotowany przez uczestników.

Pierwszą formą wsparcia dla uczestników Projektu było szkolenie, na którym zostały omówione tematy dotyczące promowania zachowań prozdrowotnych, czyli aktywnego spędzania wolnego czasu,  wpływ nałogów na zdrowie oraz życie zawodowe, ścieżka wychodzenia z nałogu. Warsztaty były prowadzone w dwóch terminach: 28.03.2025r. oraz 04.04.2025r. w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu.

#FunduszeUE

W ramach Projektu: „Gotowi na lepszą przyszłość” była prowadzona rekrutacja uczestników, w której zakwalifikowano do udziału w projekcie 40 uczestników. Są to m. in. osoby niepełnosprawne, osoby przebywające w pieczy zastępczej oraz wychowankowie Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej, zamieszkujące na terenie Powiatu Oświęcimskiego.

#FunduszeEuropejskie

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu realizuje Projekt pn. „ Gotowi na lepszą przyszłość”, którego głównym celem jest aktywizacja społeczna i zawodowa 200 osób, w tym co najmniej 100 osób niepełnosprawnych zamieszkałych na terenie Powiatu Oświęcimskiego w trudnej sytuacji życiowej, w szczególności zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w latach 2024-2029.

W ramach projektu przewidziano:

  • Diagnozę sytuacji problemowej, potencjału i potrzeb uczestników.
  • Wsparcie psychologa i doradcy zawodowego.
  • Aktywizacja zawodowa: staże, szkolenia zawodowe.
  • Aktywizacja społeczna: wyjazdy, warsztaty i spotkania kulturalno – edukacyjne.
  • Działania o charakterze profilaktycznym i propagowanie zdrowego trybu życia.
  • Wyjazd integracyjno-szkoleniowy (Trening Kompetencji Społecznych).
  • Ewaluację realizacji i osiągniętych wskaźników.

#FunduszeUE