6 kwietnia 2021

 

Akcja Fundacji Kulczyka – To nie może być temat tabu

Do osób  obdarowanych dołączyły nasze dziewczyny. To nie tylko akcja pomocy rzeczowej ale edukacja o tym jak zadbać o siebie w tym wyjatkowym czasie dla każdej kobiety.

Okresowa Koalicja chce, by dostęp do środków higieny menstruacyjnej był powszechny – by podpaski i tampony znalazły się w szkołach, domach dziecka, domach samotnej matki czy więzieniach. Chce upowszechniać temat menstruacji i zachęcać rodziców do edukowania dzieci. Zamierza namawiać producentów do wprowadzania na rynek ekologicznych i bezpiecznych środków higienicznych, a także – nagłaśniać problem ograniczonego dostępu do opieki ginekologicznej nastolatek i robić wszystko, aby go upowszechniać.

Okresowa Koalicja powstała dzięki zaangażowaniu różnych organizacji w lutym tego roku.

„Dostęp do środków higieny menstruacyjnej to podstawowe prawo człowieka. Bez niego kobiety i dziewczynki nie mogą żyć z godnością. To oburzające, że dziewczęta na całym świecie nie mają szans na lepszą edukację, a kobiety na pójście do pracy bo są zbyt biedne, aby mieć okres. Zbyt długo zaniedbywano działania na rzecz rozwiązania tego problemu.

Międzynarodowa społeczność musi się zjednoczyć i podjąć skoordynowaną aktywność na rzecz kobiet i dziewcząt, które każdego miesiąca muszą wybierać czy kupić jedzenie, czy podpaski. Zachęcam każdego zainteresowanego do dołączenia do nas i wspólnego działania na rzecz rozwiązania tego problemu.”

Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation