2 czerwca 2021
Fundusz Solidarnościowy- Opieka Wytchnieniowa
Głównym celem programu „ Opieka Wytchnieniowa” -edycja 2021 jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności i opiekę nad osobami dorosłymi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności poprzez czasowe i doraźne odciążenie ich od trudnych obowiązków dnia codziennego.
Zadanie : Pobyt całodobowy
Celem zdania jest świadczenie wsparcia społecznego w postaci świadczenia usługi wytchnieniowej w ramach 14- dniowego pobytu całodobowego w ośrodku/placówce wpisanej do rejestru wojewody najbliżej granic powiatu lub w powiecie oświęcimskim dla 20 uczestników z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z powiatu oświęcimskiego.
Celem oddziaływania jest odciążenie opiekunów od codziennych obowiązków oraz wzmocnienie ich potencjału osobistego poprzez wspomaganie osób niepełnosprawnych oraz ograniczenie wpływu na ich kondycję psychofizyczna wiążącą się z tych obciążeń. Rozwój dostępności do wsparcia i rozwój systemu opieki wytchnieniowej na poziomie lokalnym.
Zadanie: pobyt dzienny
Celem zadania jest świadczenie wspracia społecznego w postaci świadczenia usługi wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w ośrodku wsparcia prowadzonym przez organizację pozarządową lub formę jednostki organizacyjnej samorządu, który uzyska pozytywną opinię realizatora programu dla 9 uczestników w tym dla 4 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności wymagających wysokiego poziomu wsparcia oraz dla 5 osób dorosłych z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją z powiatu oświęcimskiego.
Celem oddziaływania jest odciążenie opiekunów i rodziców od codziennych obowiązków oraz wzmocnienie ich potencjału osobistego poprzez wspomaganie osób niepełnosprawnych oraz ograniczenie wpływu na ich kondycję psychofizyczna wiążącą się z tych obciążęń . Zwiększenie dostępności do specjalistycznego wsparcia psychologicznego i terapeutycznego pozawalającego na podnoszenie swoich umiejętności w zakresie sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną. Rozwój dostępności do wsparcia i rozwój systemu opieki wytchnieniowej na poziomie lokalnym.
Zadanie: specjalistyczne poradnictwo
Celem zadania jest świadczenie wsparcia społecznego w postaci świadczenia usługi wytchnieniowej ramach specjalistycznego poradnictwa tj. rehabilitanta, dietetyka, pielęgniarki, psychologa przeznaczonego w ilości 20 godzin rocznie dla 100 członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, którym będą świadczone usługi opieki wytchnieniowej w formie specjalistycznego poradnictwa oraz dla 20 członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, którym będą świadczone usługi opieki wytchnieniowej w formie specjalistycznego poradnictwa z powiatu oświęcimskiego. Celem oddziaływania jest odciążenie opiekunów i rodziców od codziennych obowiązków oraz wzmocnienie ich potencjału osobistego poprzez wspomaganie osób niepełnosprawnych oraz ograniczenie wpływu na ich kondycję psychofizyczna wiążącą się z tych obciążeń. Zwiększenie dostępności do specjalistycznego wsparcia psychologicznego i rehabilitacyjnego pozawalającego na podnoszenie swoich umiejętności w zakresie sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną. Rozwój dostępności do wsparcia i rozwój systemu opieki wytchnieniowej na poziomie lokalnym.